Sprawdzaj, co jesz

Każdy z nas zna powiedzenie „pozory mylą”. Niestety dotyczy ono również żywności. Nie dajmy się więc zwieść smakowitemu wyglądowi, reklamie lub nazwie – po prostu czytajmy etykiety żywności.

Niestety wiele osób nie czyta etykiet produktów spożywczych, a wybór żywności opiera przede wszystkim na informacji o cenie, dacie minimalnej trwałości, marce i zawartości netto opakowania. Tymczasem etykiety żywności dostarczają wielu cennych informacji, które pomagają nam, zagubionym konsumentom, dokonać właściwej decyzji zakupowej.

 

 

Co musi się znaleźć na etykiecie?

Do obowiązkowych informacji, które muszą znaleźć się na opakowaniu żywności, na które należy zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu należą: lista składników, zawartość składników odżywczych w 100 g produktu, obecność dozwolonych substancji dodatkowych lub innych dodatków. Ponadto producent może umieścić na opakowaniu informację o stopniu pokrycia zalecanego dziennego zapotrzebowania na dany składnik.

 

Dodatki do żywności

Wszystkie te informacje są niezwykle cenne przy wyborze produktów spożywczych. Pomagają nam odkryć fałszerstwa np.: dotyczące dodatku olejów roślinnych w maśle, które powinno zawierać jedynie tłuszcze zwierzęce. Ponadto ułatwiają identyfikację składników żywności. Oznaczone symbolem E nie oznaczają substancji, które są niekorzystne dla naszego zdrowia, natomiast stanowią produkty dopuszczone do użycia w produkcji żywności w unijnych przepisach. Są to różnego typu barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze i emulgatory. Znajomość niektórych E jest bardzo przydatna, gdyż ich spożycie może wiązać się z objawami nadwrażliwości lub alergii. Najmniejszą ilość dodatków do żywności zawierają produkty w najmniejszym stopniu przetworzone np.: mąka, ser twarogowy, mleko, jajka, świeże mięso, owoce i warzywa, a także pojedyncze zioła i cukier.

 

Źródła:

 1. Krasnowska G., Salejda A.,M., Ocena wiedzy konsumentów na temat znakowania żywności, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011,1 (74), 173-189
 2. Śmiechowska M., Znakowanie produktów żywnościowych, Am. Acad. Med. Gedan., 2012, 42, 65-73

Ile cukru dziennie mogę zjeść?

Organizm ludzki musi dostawać codziennie określone dawki cukru. W końcu, to z cukru jest produkowana energia,

która jest potrzebna do życia! Glukoza (cukier) jest jednym z podstawowych składników, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Już niewielka ilość glukozy sprawia, że podnosi się poziom serotoniny w mózgu – hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Gdy brakuje nam cukru, organizm zaczyna źle funkcjonować – niedobory cukru i serotoniny mogą prowadzić do problemów ze snem, zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet być przyczyną depresji!

 

 

Konieczna dawka cukru

Ile, zatem cukru można i trzeba jeść? Żeby nasze ciało i mózg dobrze pracowały, potrzebujemy minimum 130 g cukru na dobę. Takie zapotrzebowanie jest określane dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zalecenia dotyczące cukru dodanego są jednak określane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która rekomenduje, by wszystkie cukry, które są dodane do żywności, (czyli monosacharydy i disacharydy) oraz cukier obecny w miodzie, syropach i sokach owocowych stanowiły nie więcej niż 10% dziennego spożycia pokarmów. Oznacza to, że jeśli dorosły człowiek potrzebuje dziennie minimalnie 2000 kilokalorii, to dzienna dawka spożywanego cukru powinna wynosić 200 kilokalorii.

 

 

Jest to jednak uogólnienie, ponieważ spożycie cukru należy dostosować do trybu życia. Zbyt duża ilość cukru dostarczanego do naszego organizmu przy braku aktywności fizycznej może skutkować otyłością. Dlatego pamiętajmy o regularnym uprawianiu sportu i zdrowej, zbilansowanej diecie.

 

Źródło:

 1. Iwona Wawer, Fizjologiczne i żywieniowe znaczenie cukrów dla organizmu człowieka
 2. broszura Europejskiej Rady Informacji o Żywności

Napoje w diecie

Ciało człowieka w ponad połowie składa się z wody. Poza składnikami odżywczymi dostarczanymi wraz z pożywieniem, ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Każdego dnia powinniśmy wypić co najmniej pięć szklanek płynów, czyli ok. 1,5 l. I tutaj pojawia się pytanie, czy lepiej pić wodę, czy soki?

 

 

Co daje nam wypicie szklanki soku?

Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie lub jest gorąco, ilość wypijanych napojów powinna przekraczać 1,5 l. Czysta woda znakomicie gasi pragnienie, jednak zapotrzebowanie organizmu na płyny mogą pokryć kawa, herbata czy soki. Soki owocowe świetnie nawadniają, dostarczając przy tym składników odżywczych. Są bogate w witaminy, minerały

i w naturalnie występujące w nich cukry, które dostarczają nam energii. Szklanka soku owocowego to jedna z zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców, tak samo wartościowa jak surowe owoce i warzywa.

 

Soki w diecie dziecka

Soki owocowe są dobrym uzupełnieniem diety dziecka. Pijąc soki, dziecko uczy się nowych smaków i konsystencji,

a rodzic ma pewność, że w jego diecie nie zabraknie witamin. Podawanie dzieciom soków to również sposób na przekonanie niejadków do jedzenia owoców.

 

 

Co więcej, soki powinny się znaleźć również w diecie dorosłych. Szklanka soku jest doskonałą węglowodanową przekąską w diecie sportowców, osób uczących się, czy zmęczonych po długim dniu – dostarcza energii niezbędnej do dalszej aktywności. Pamiętajmy, że w dobrze zbilansowanej diecie najważniejsza jest różnorodność. Nie ma produktu spożywczego, który dostarcza wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Zróżnicowana dieta, bogata w owoce i warzywa (w tym soki), to podstawa zdrowia.

 

Źródła:

 1. Iwona Wawer, Fizjologiczne i żywieniowe znaczenie cukrów dla organizmu człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny
 2. materiały Europejskiej Rady Informacji o Żywności EUFIC dostępne na stronie www.eufic.org

Bądź fit - ruszaj się!

Nie musisz wychodzić z domu, by być fit – 5 łatwych ćwiczeń dla każdego

Nie potrzebujesz karnetu na siłownię i drogiego sprzętu, żeby być fit. Co więcej, nie musisz nawet podrywać się z kanapy! Aby zmienić swoje dotychczasowe nawyki, wystarczą chęci i silna motywacja. Mamy dla ciebie pięć łatwych ćwiczeń, które przyspieszą bicie serca, poprawią twój nastrój, a jeśli będziesz wykonywać je regularnie, także formę! Jak być fit bez wychodzenia z domu?

 

 

 • Kiedy leżysz na kanapie, zrób 20 brzuszków. Powtórz je w trzech seriach. To tylko kilka minut ruchu, a twoje mięśnie zaczną pracować – ćwiczenia możesz wykonywać nawet w czasie przerwy reklamowej podczas oglądania ulubionego serialu!
 • Weź 1,5-litrową butelkę wody, unieś ją na wysokość ramion i zrób 20 przysiadów. Pamiętaj o prostych plecach! To ćwiczenie doda ci energii zaraz po przebudzeniu albo w czasie przerwy w pracy. Jeśli nie masz pod ręką butelki wody, zrób serię przysiadów bez niej – od razu poczujesz się lepiej!
 • Nie trać czasu nawet wtedy, gdy spędzasz wiele godzin za biurkiem. Siedząc na krześle, wykonaj 10 bocznych skrętów barkami – to pozwoli wzmocnić mięśnie skośne brzucha. Zrobisz dla swojego ciała coś dobrego, nie wstając nawet z krzesła.
 • Siedząc na krześle lub na kanapie, napnij mięśnie brzucha, pamiętając o głębokim wdechu i wydechu. Powtarzaj to co godzinę, nawet w pracy lub przed telewizorem. Rób to nawet wtedy, gdy zmywasz naczynia lub sprzątasz – po kilku tygodniach zobaczysz, że warto!
 • Wstań z fotela i pobiegaj kilka minut w miejscu. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, szybko maszeruj. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by poczuć się lepiej.

 

Pamiętaj o systematyczności. Wystarczy, że codziennie przeznaczysz 30 minut na aktywność fizyczną – poprawę kondycji zauważysz już po kilku tygodniach!

Wykonuj ćwiczenia każdego dnia, by zawalczyć o wymarzoną sylwetkę i dobre samopoczucie.

 

Ines Madejska, trenerka personalna, instruktorka fitness, ambasadorka globalnej marki sportowej, uczestniczka międzynarodowych konwentów sportowych.

Motywacyjne triki, aby zacząć żyć zdrowo i aktywnie

Chcesz rozpocząć aktywność fizyczną, ale nie wiesz od czego zacząć? To nie jest trudne. Przedstawiamy poradnik trenerki fitness, ambasadorki globalnej marki sportowej – Ines Madejskiej.

 

Motywacyjne triki, które pomogą ci rozpocząć aktywność fizyczną i zdrowszy tryb życia:

 1. Rozpoczynasz dzień filiżanką mocnej kawy? To niestety nie wpływa dobrze na organizm. Przed filiżanką małej czarnej wypij na czczo szklankę ciepłej wody z połówką cytryny. Możesz też dodać trochę imbiru i miodu.
 2. Codziennie przychodząc do pracy czekasz dłuższą chwilę na windę. Może zamiast tego wybierzesz schody? Jeśli 5 razy w tygodniu zamiast windy wejdziesz np. na 2 lub 3 piętro schodami – po pewnym czasie zauważysz, że nie sprawia ci to żadnego problemu. To znak, że twoja kondycja zaczyna się poprawiać.
 3. Kolejne wyzwanie dla leniwych i wygodnych – zamiast dojeżdżać autobusem pod samą pracę, wysiądź dwa przystanki wcześniej i pokonaj trasę pieszo. Wracając do domu możesz zrobić to samo. Dojeżdżasz do pracy samochodem? Żaden problem! Zaparkuj auto w odległości dwóch ulic od miejsca pracy i ruszaj pieszo!
 4. Raz w miesiącu porzuć na cały dzień samochód lub komunikację miejską i rozplanuj aktywnie cały dzień (o ile oczywiście odległości są możliwe do pokonania na własnych nogach).
 5. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami czworonoga, warto wydłużyć standardowy spacer o 5-7 minut! Gwarantujemy, że nie tylko Ty poczujesz się lepiej, ale również Twój piesek będzie wdzięczny.
 6. Siedzenie za biurkiem w pracy wykorzystuj w stu procentach. Możesz robić ćwiczenia np. spinające mięśnie brzucha używając wdechów i wydechów. Czynność powtórz co godzinę :-)
 7. Jeśli pracujesz w dużej korporacji, zamiast pisać maila do koleżanki, która ma biuro dwa piętra wyżej, przejdź się do niej ze sprawą, którą do niej masz. Krótki spacer po schodach sprawi, że poczujesz się lepiej, a twoje oczy odpoczną od komputera.
 8. Znajdź sport, którego uprawianie nawet raz w tygodniu sprawi wam ogromną przyjemność. To możliwe! Kiedy już odkryjesz co jest twoją sportową pasją, nie będziesz mogła się doczekać każdego kolejnego treningu.
 9. Zawsze pod ręką trzymaj butelkę z wodą, która jest najlepszym źródłem witalności. Powinniśmy pić około sześciu do ośmiu szklanek o pojemności 250ml wody dziennie.

 

Poprzedni
Następny